اولین برداشت شالی از اراضی فریدونکنار

اولین برداشت شالی استان مازندران با حضور مهندس ناصحی مدیرکل دفتر برنج و حبوبات وزارت جهاد کشاورزی ، مهندس تورنگ رئیس سازمان جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در روستای تیرکلا شهرستان بابل و همزمان در شهرستانهای آمل ، محمودآباد ، فریدونکنار و بابلسر انجام گرفت .

 

گفتنی است استان مازندران با دارا بودن 239000 هکتار اراضی شالیزاری ، 38 درصد سطح زیر کشت و 42 درصد تولید کشور را به خود اختصاص داده و دارای رتبه اول در کشور می‌باشد.

همچنین این استان با متوسط مالکیت 8/0 هکتار ، حدود 280000 بهره‌بردار و 880000 تن تولید برنج سفید ، با احتساب سرانه مصرف 38 کیلوگرم برنج ، غذای بیش از 23 میلیون نفر از جمعیت کشور را تأمین می‌کند.

 

در سال‌جاری اولین نشا برنج در تاریخ 28/1/87 در روستای زاهدکلا شهرستان فریدونکنار صورت  پذیرفت و تاکنون بالغ بر 235 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان به زیر کشت ارقام مختلف رفته است و پیش‌بینی می‌شود بالغ بر 000/420/1 تن شلتوک از این اراضی برداشت ‌شود.

همچنین برای اولین بار دستگاههای برداشت مکانیزه با قابلیت جداسازی همزمان ساقه از شالی در بخش سوته شهرستان فریدونکنار مورد استفاده قرار گرفت.

این دستگاهها بدلیل ایجاد صرفه جویی و کاهش بسیار در هزینه های برداشت در مقایسه با شیوه های سنتی و دستی با استقبال گسترده مردم منطقه روبرو شده است.

/ 4 نظر / 4 بازدید
حميد جمرك

سلام علیکم مشتاق دیدار اخوی آمدی.....

حميد جمرك

آقا مهدی چطوری دلمومن برای تنگ شده. عکس جدیدت خیلی قشنگه.