بندر فريدونکنار افتتاح شد

اولين بندر خصوصي شمال ايران در شهرستان فريدونكنار افتتاح شد. بندر چند منظوره فریدونکنار که یکی از آرزوهای دیرینه مردم این شهر جهت توسعه و افزایش اشتغال به عنوان معضل اصلی جوانان این منطقه بود به رغم صرف زمان بسیار طولانی و با وجود عدم اتمام فعالیتهای عمرانی و ساختاری آن افتتاح شد.

15482_2440_70.JPG

این بندر به عنوان یک بندر پشتیبان در کنار سایر بنادر همجوار خود امکان فعالیت دارد و با دارا بودن 60 هکتار اراضی بندری با کاربری چند منظوره با امکانات مناسب پسکرانه با طرح توجیه اقتصادی پیش بینی شده توسط سرمایه گذار بخش خصوصی به بهره برداری رسید.

15482_3824_120.JPG
خاطر نشان می شود این بندر از بازوی فرعی موج شکن با طول 347 متر ، بازوی اصلی موج شکن با طول 886 متر، فاصله بین دو بازه 554 متر و طول کانال دسترسی 600 متر ، عرض کانال دسترسی 120 متر ، عمق کانال دسترسی 6 متر ، قطر حوضچه آرامش 285 متر و مساحت حوضچه 11 هکتار برخوردار است .
همچنین بندر فریدونکنار دارای سه پست اسکله به طول 483 متر از جنس نوع شمع و عرشه بتونی است.

15482_3553_90.JPG

احداث بندر فريدونكنار در سال 69 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و در همان سال توسط سازمان بنادر و فرودگاه های وزارت راه و ترابری وقت در دستور کار قرار گرفت .
یادآور می شود عملیات اجرایی این بندر از سال 74 شروع و در سال 83 تکمیل اسکله ، موج شکن ، تأسیسات دریایی و در سال 85 تعیین مرز گمرکی ، لایروبی حوضچه کانال و در سال 86 واگذاری بندر به بخش خصوصی توسط سازمان بنادر و کشتیرانی کشور انجام گرفت .

15481_3063_50.JPG

مدیرعامل سازمان بنادر و کشتیرانی کشور در جریان افتتاح بندر چند منظوره فریدونکنار با اشاره به افزایش ناوگان دریای خزر در چند ماه آینده  گفت : تعداد 10 فروند کشتی ایرانی در این دریا به حدود 25 فروند طی چند ماه آینده افزایش می یابند .

دکتر علی طاهری با تأکید بر اینکه تأمین نیروی انسانی این بندر باید بر استفاده از افراد بومی منطقه باشد گفت : قطعاً افراد این منطقه نسبت به اهمیت موضوع کارآیی و کارآمدی بهتری در خصوص پیشرفت روز افزون این بندر از خود نشان می دهند .
وی با بیان اینکه سازمان بنادر کشتیرانی از واگذاری کامل بنادر به بخش خصوصی تجربه ای ندارد افزود : اگر موارد پیش بینی شده در این خصوص محقق نشد به دلیل کمی تجربه قابل پذیرش است .

15481_3128_40.JPG
معاون وزیر راه اجرای اصل 44 قانون اساسی را راهی برگشت ناپذیر در توسعه اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت : اساساً سازمان های با ساختار بزرگ سازمان هایی مزاحم تلقی شده و متورم بودن آنها دشمن تحول و دگرگونی اقتصادی و اجتماعی در جامعه است .
طاهری با بیان اینکه تمام زمینه ها برای مشارکت بخش خصوصی در بنادر آماده است افزود : قصد داریم تمام تجهیزات این سازمان را در سال های آینده به بخش خصوصی واگذار کنیم .
مدیرعامل بنادر و کشتیرانی کشور از افزایش ناوگان دریای خزر در چند ماه آینده خبر داد و گفت : تعداد 10 فروند کشتی ایرانی در این دریا به حدود 25 فروند طی چند ماه آینده افزایش می یابند .

15482_1256_110.JPG
سید نبی صیدپور مدیرکل بنادر و کشتیرانی مازندران نيز با اشاره به اینکه در بخش های مختلف اقتصاد ، نفت ، انرژی و گردشگری امکان بهره برداری از دریا وجود دارد گفت : استان مازندران حدود 350 کیلومتر نوار ساحلی دارد که نسبت به سایر استان ها باید نگاهی ویژه به آن داشت .
وی با بیان اینکه هم اکنون 10 فروند کشتی تجاری ایران در دریای خزر با ظرفیت 52 هزار تن مورد استفاده قرار گرفته است افزود : امیدواریم در چند سال آینده با ساخت ناوگان تجاری و نفتی این ظرفیت را افزایش دهیم .
صیدپور با اشاره به اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب چهار پست اسکله با عمر حدود 40 سال در بنادر مازندران وجود داشت تصریح کرد : طی برنامه ریزی صورت گرفته علاوه بر اینکه بازسازی اسکله های بندر بوشهر در دستور کار قرار گرفت ، تعداد اسکله ها نیز به 24 پست نفتی و تجاری ارتقاء یافت .

15482_2580_100.JPG
وی ادامه داد در کنار احداث این اسکله ها ظرفیت 300 هزار تنی بنادر مازندران در سال 57 به حدود 13 میلیون تن در سال 86 افزایش یافت .
مدیرکل بنادر و کشتیرانی مازندران از ارتقای ظرفیت 20 میلیون تنی در چهار سال آینده خبر داد و گفت : با اضافه شدن بندر فریدونکنار وسعت بنادر این منطقه به 400 هکتار رسیده است .
صیدپور سیستم مخابراتی بندر فریدونکنار که با تخصیص یک میلیارد تومان تجهیز شده است را یکی از افتخارات عملکرد دریایی ایران در سازمان جهانی دریانوردی برشمرد و گفت : این سیستم مخابراتی هر چهار ساعت یک بار اخبار هواشناسي و اطلاعات دریایی را با منطقه تحت پوشش 400 مایل به این بندر منعکس می کند .
وی تملک اراضی 60 هکتاری مورد نظر احداث بندر را از بزرگترین معضلات پیش روی این کار عنوان کرد و گفت : همکاری تنگاتنگ استانداری و دادگستری استان و به خصوص سازمان بنادر و کشتیرانی موجب شده تا این معضل رفع و احداث این بندر تسریع گردد .
منبع: خبرگزاریها

/ 2 نظر / 4 بازدید

ما نیز از زحمات تمامی دست اندرکاران علی الخصوص دکتر روحی تشکر می نمائیم.

عاشق تر از همیشه

مبارکه نیروی بومی نه ، چون میشه به هر مازندارانی نزدیک گفت بومی اول فریدونکناری دوم فریدونکناری سوم فریدونکناری