مسئله وقف باید فرهنگ‌سازی شود

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه فریدونکنار گفت: مسئله وقف باید فرهنگ‌سازی شود تا مردم اهمیت وقف را بشناسند.‌

به گزارش فارس حجت‌الاسلام مصطفی سیفی‌کناری ظهر دیروز در جمع خیران و واقفان این شهرستان اظهار داشت: اداره اوقاف متولی اصلی امامزاده‌هاست اما برخی هئیت‌امناهای برخی امامزاده‌ها هیچ میلی به همکاری با اداره اوقاف و امور خیریه ندارند.
وی شناسایی و احیای موقوفات را از جمله مهم‌ترین اهداف اداره اوقاف و امور خیریه دانست و ابراز امیدواری کرد؛ بتوان با فرهنگ‌سازی مسئله وقف، اهمیت وقف را به مردم شناساند.
وی اجرای برنامه‌های قرآنی انس با قرآن و تعامل با اداره‌های مختلف که در زمینه‌های فرهنگی در راستای اهداف اداره اوقاف و امور خیریه گام برمی‌دارند را از سیاست‌های اصلی این اداره برشمرد و تصریح کرد: باید امامزاده ها مرکز نشر فرهنگ اهل بیت شوند که این حمایت و توجه مسئولان شهرستانی و هیئت‌امناهای امامزاده‌ها را می‌طلبد.
سیفی‌کناری درباره فروش غیر قانونی زمین‌های وقفی بیان داشت: زمین‌های وقفی قابل فروش نیست و از نظر شرعی نیز حرام است که متاسفانه به‌دلیل عدم اطلاع اداره اوقاف و امور خیریه از مکان دقیق برخی زمین‌های وقفی در منطقه، برخی افراد نسبت به فروش زمین‌های پر ارزش وقفی خود با قیمت‌های پایین اقدام می‌کنند که تقاضای ما از این اشخاص این است که با مراجعه به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان به‌منظور تشکیل ‌پرونده موقوفات خود گام بردارند.
وی اظهار داشت: 120 امامزاده در شهرستان فریدونکنار و بابلسر موجود است که عدم هماهنگی هیئت امنا‌های برخی امام‌زاده‌ها، عدم اطلاع برخی هیئت‌امناها جهت همکاری با اداره اوقاف و امور خیریه، کمبود فعالیت‌های فرهنگی، نبود مقبره و ضریح مناسب، متروکه بودن برخی امامزاده‌ها از مهم‌ترین مشکلات اداره اوقاف و امور خیریه به شمار می‌رود.
وی گفت: ساخت و سازهای امامزاده باید با در نظر گرفتن طرح جامع تدوین شده توسط سازمان اوقاف شکل بگیرد و درآمدهای امامزاده‌ها نیز فقط باید در بخش‌های عمرانی امامزاده، علوم قرآنی، هزینه خادم امام‌زاده‌ها و مسایل فرهنگی صرف شود.
وی توسعه و مسایل فرهنگی پیرامون امامزاده محمد فریدونکنار را از مهم‌ترین دغدغه‌های خود دانست و افزود: باید با ایجاد مرکز فرهنگی این امامزاده‌ها را توسعه داد که از مسئولان شهرستانی و مردم در این خصوص طلب یاری داریم.
سیفی کناری درباره امامزاده ابراهیم بابلسر یادآور شد: هم‌اکنون توسعه ظاهری این مکان دیگر بعید به نظر می‌رسد اما در بحث جذب خادم و افزایش فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی کوشا هستیم.
وی در پایان خاطر نشان کرد: کسانی‌که برای تکایا، مصلاها، حسینیه‌ها و حوزه‌های علمیه هزینه‌ای متقبل شوند به همان اندازه از مالیات معاف خواهند شد.

/ 0 نظر / 4 بازدید