وبلاگ  روزنامه نگار فریدونکناری و معرفی اندیشمندان،فرهیختگان ومشاهیر فریدونکنار

 

آشنایی با دکتر رحمت الله قلی پور

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

  فريدونكنار شهري است ساحلي كه آن را به درياي مواجش و به برنج ممتازش و به مرغابي هاي آسمان آبي اش مي شناسند.از ميدان شرقي شهر كه نام "درنا" را مسماي خود كرده است به سمت جنوب اگر راهي شوي وارد جاده تنگ و پر پيچ و خمي خواهي شد كه در ايام بهار بوي با طراوت شالي تازه به نشاء نشسته تو را مست مي كند و سبزي آن، چشمانت را نوازش مي دهد.در انتهاي اين جاده روستاي كوچكي است كه نامش "سوته" است.روستايي تاريخي كه آثار قلا(قلعه) هنوز در آن نمايان است.اگر چه اعظم بناي آن در طول ساليان به دست تخريب سپرده شد.

8gfkt91.jpg

  مردم روستاي سوته، مردمي مذهبي و خونگرمند و اغلب به كار كشاورزي و صيادي مشغولند.خانه ای معقردر ميان خانه هاي اين روستاي كوچك، روز دوم خرداد ماه سال 1348، ميزبان كودكي از خانواده اي متوسط و كشاورز شد.

  او كه از نگاه پدر و مادرش رحمت خانه بود رحمت الله نام گرفت.

  وي پس از طي مراحل كودكي در مهر ماه سال 1354 دوران ابتدايي را در مدرسه كوچك و بي امكانات روستاي سرسبزش سپري كرد و دو سال پس از پيروزي مردم خونگرم ايران زمين بر طاغوت زمان،وارد مدرسه راهنمايي منتظر قائم(عج) روستاي سوته شد.

  وي كه از كودكي در خانواده اي با بنيه مذهبي نمو پيدا كرده بود در آغاز تحصيلات راهنمايي عضو انجمن اسلامي تازه تأسيس مدرسه اش شد و در اين مقطع بود كه براي اولين بار اجتماع سياسي را تجربه مي كرد.

  رحمت الله درست يكسال پس از شهادت چنگيز قلي پور برادرش در سن 14 سالگي عزم دفاع از مملكت نمود و اولين حضور خود را در جبهه هاي ايثارگري به نمايش گذاشت و تا پايان جنگ(1367) دل از آن سرزمين هاي پر جذبه براي مدافعين از دين و ميهن،نكند.اگرچه عمليات كربلاي پنج براي او تلخ گذشت چراكه عزت الله، برادر بزرگترش را در حالي كه به سوي معراج ابدي مردان خدايي پر مي گشود، به نظاره نشست.

  رحمت الله از جمله جواناني بود كه در كنار دفاع از وطن، به آينده روشن اين مملكت مي انديشيد لذا درس و تحصيل علم را فراموش نكرد و با همتي مضاعف مراحل مختلف تحصيلي را با نمراتي ممتاز پشت سر گذاشت.

  وي در سال 1370 وارد عرصه انديشه عالي شد و در رشته علوم سياسي دانشگاه تهران پذيرفته گرديد اما به دليل علقه شخصي به رشته مديريت و با اذعان به اين مهم كه ايران اسلامي براي بر طرف نمودن مشكلات عديده اي چون جنگ و مسائل بعد از آن همچون (تحريم هاي كشورهايي كه از جنگ تحميلي به آمالهايشان دست نيافتند) و ديگر مسائل پيش روي نظام جمهوري اسلامي ايران، نياز به مديراني خبره، كارشناس، كارآمد و دانشمند دارد با تغيير رشته، تحصيل در رشته مديريت(مقطع كارشناسي) را آغاز كرد و در سال 1375 با رتبه خوب آن را به اتمام رساند و در همان سال با شركت در آزمون سراسري كارشناسي ارشد، تحصيل در همان رشته با گرايش منابع انساني از دانشگاه تهران پيش رويش قرار گرفت.

  وي با تلاش و جديتي هميشگي كه در وجودش عجين بود اين مرحله از زندگي علمي اش را نيز با رتبه عالي در سال 1378 به پايان رساند.اما روح بي قرار و تشنه او، نگذاشت وي آرام بنشيند و كسب دانش را به آينده موكول نمايد. لذا بار ديگر در آزمون ورودي براي درجه دكتراي تخصصي شركت نمود و اين بار نيز با نتيجه اي كه دوستانش نيز آن را غير منتظره نمي دانستند پذيرفته شد و در نيمسال دوم تحصيلي 79-1378 در دانشگاه علامه طباطبايي تلمذ اساتيد دانشمند خبره دانشگاه مذكور را تجربه كرد.

  وي در كنار تحصيل، امر تدريس، كه جزو علاقه منديهاي شخصي اش به حساب   مي آمد را پذيرفت و در سال 1378 اولين حضور خود بعنوان استاد و مدرس دانشگاه را تجربه كرد و از آن تاريخ تا كنون در دانشگاه هاي مختلف به تدريس در رشته تخصصي مديريت مشغول است.

 و اكنون نیزبعنوان عضو هيات علمي دانشگاه تهران در كرسي مديريت دولتي، مشغول تربيت مديراني لايق براي آينده كشور اسلامي است.

  دكتر قلي پور تجربه فعاليتهاي پژوهشي و آموزشي بسیاری را در پرونده علمی خوددارد و در سازمان هاي مختلف به انجام فعاليتهاي پژوهشي و مشاوره اي علمي در حوزه مديريت مي پردازد.

   با توجه به تجربيات گران سنگ ايشان از سال 1381 با دعوت مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي به عنوان مشاور، پژوهشگر و مدير كل در مجموعه مجلس مشغول فعاليت هاي پژوهشي و همچنين اجرايي شد و در تدوين و كارشناسي طرح و لوايح مختلف نقش موثر ي داشت.

  از دكتر قلي پور تاكنون مقالات علمي زيادي در مجلات و روزنامه هاي مختلف به چاپ رسيده است. و همچنين به عنوان كارشناس خبره در امور مختلف اقتصادي و اجتماعي و مسلط به امور اشتغال و كارآفريني و بعنوان يك فرد قانون دان و سياستگذار از طرف شبكه هاي مختلف صداوسیما دعوت گردیده و به همراه مسئولين سازمان ها در مورد مسائل مختلف كشور به بحث و گفتگو نشسته است.

  وي متاهل و داراي فرزند مي باشد و همسر ايشان نيز از همكاران فرهنگي اين مملكت علمي است كه در آموزش و پرورش به عنوان آموزگار مشغول فعاليت مي باشد.

  دکتر رحمت الله قلی پور در حال حاضر ساكن تهران هستند، البته زندگي در شمال و در فضاي عطر آگين آن سامان براي اين استاد دانشگاه لذت بيشتري دارد اما خدمت به مردم ديارش او را ناچار به ماندن در تهران نموده است.

علاقمندان جهت آشنایی بیشتربااین اندیشمند فریدونکناری می توانند به سایت رسمی ایشان به نشانیhttp://www.drgholipour.comمراجعه فرمایند.

  برای ایشان وهمه فرهیختگان فریدونکناری آرزوی موفقیت وسلامتی مسئلت می نماییم.

به نقل از وب لاگ: اخبار فریدونکنار

/ 0 نظر / 4 بازدید