تالاب بین المللی فريدونکنار و تنها يک درنا

image.php?u=31908&dateline=1136572285

برخلاف سالهاي قبل كه با شروع فصل مهاجرت پرندگان از عرض‌هاي بالاتر، يك جفت درناي سفيد سيبري همزمان در تالاب فريدونكنار مازندران فرود مي‌آمدند، امسال تنها يك قطعه از اين پرنده زيبا،نادر وحمايت شده به‌اين تالاب مهاجرت كرده است.

 تالاب پنج هزار و ‪ ۴۰۰‬هكتاري فريدونكنار علاوه بر تنها قطعه درناي سفيد، پذيراي ساير پرندگان مهاجر نيز مي‌باشد كه همچون سال‌هاي گذشته اين تالاب را براي زمستان‌گذراني خود انتخاب كرده‌اند.

 امسال فقط يكي از درناهاي سيبري وارد تالاب فريدونكنار شد تا زمستان را در اين تالاب با آرامش سپري كند. گمان مي‌رود كه پارسال به دلايل مختلف مهاجرت يكي از درناها از تالاب مازندران به سمت سيبري صورت نگرفته باشد.

مهاجرت پرندگان بخصوص پرنده نادر و حمايت شده درناي سفيد سيبري از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و جلوه‌اي از زيبايي را در اين تالاب به نمايش مي‌گذارد و مردم منطقه از اين موهبت به خوبي حفاظت و حراست می كنند تا در آينده جمعيت اين گونه كمياب، احيا شود.

مهاجرت پرندگان به پناهگاه‌هاي حيات وحش مازندران به خصوص به تالاب بين‌المللي فريدونكنار و میانکاله آغاز شده و هر ساله افزون بر يك ميليون و ‪ ۵۰۰‬هزار پرنده تالاب‌هاي مازندران را براي زمستان‌گذراني انتخاب مي‌كنند.

"عروس غاز ، پليكان پاخاكستري ، غاز پيشاني سفيد كوچك، عقاب دريايي ، قوي كوچك ، باكلان كوچك و گيلانشاه خالشور" برخي از گونه‌هاي در خطر انقراض و حمايت شده منطقه فریدونکنار و ميانكاله هستند كه براي افزايش و خارج كردن آنها از فهرست در خطر انقراض برنامه‌هاي خاصي اجرا مي‌شود.

/ 1 نظر / 3 بازدید
حميد جمرک

عالی بود.