آشنايی با انديشمند فريدونکناری شعبان آزادی کناری

استاد فرهیخته شعبان آزادی کناری

73jtswn.jpg

 طبق وعده ای که برای معرفی اندیشمندان و فرهیختگان فریدونکناری کرده بودیم، این بار به سراغ هنرمند چیره دست و اندیشمند شهرمان جناب آقای شعبان آزادی کناری رفتیم.

اگر چه ایشان سالهاست که در تهران به سر می برد، اما هنوز دلتنگ دیارش فریدونکنار است. این را زمانی درک نمودیم  که دغدغه ها  و زحمات فعالانه اش را در مورد شهرش به نظاره نشستیم که حتی از بسیاری از مسئولین شهری نیز بیشتر بود.از جمله فعالیت اخیر ایشان ارائه طرحی برای راه اندازی شهر الکترونیکی فریدونکنار است که در صورتی که با حمایت مسئولین شهری و کشوری به اجرا درآید، می تواند تحولی در این منطقه ایجاد کند.

   هنرمند چیره دست و اندیشمند فریدونکناری شعبان آزادی کناری فرزند اسدالله در سال 1343 در فريدونكنار دیده به جهان گشود. دوران متوسطه را در دبيرستان شهيد جهانيان فريدونكنار در رشته اقتصاد گذراند و بعد از يك ترم تحصيل در رشته آموزش ابتدايي در مركز تربيت معلم گنبد، به دليل قبولي در رشته مترجمي زبان انگليسي در دانشگاه علامه طباطبايي تهران، آن رشته را كه چندان علاقه اي هم به آن نداشت  رها ساخت و در سال 136۳ وارد اين دانشگاه شد.

  وی در سال 1368 موفق به اخذ مدرك كارشناسي در رشته مترجمي زبان انگليسي از آن دانشگاه شد. سه ماهي نگذشته بود كه در همان سال در دانشگاه تهران در رشته زبان شناسي همگاني پذيرفته شد و در سال 1371 كارشناسي ارشد اين رشته را به اتمام رساند.

  شعبان آزادی کناری علاوه بر تحصیلات دانشگاهی دوره هاي متعددي همچون: روزنامه نگاري، راهنماي ايرانگردان و جهانگردان، مهاجرت نيروي کار،  مهاجرت بين المللي و مهارت هاي مديريت مهاجرت، دوره آموزشي بهينه سازي مدارك مسافرتي، كارگاه آموزشي آشنايي با قوانين مهاجرتي و اصالت اسناد، دوره آموزشي و سفر مطالعاتي آشنايي با فعاليت هاي اشتغال در خارج از كشور فيليپين و دوره آموزشي آشنايي با مشاوره شغلي را گذرانده است.

وی تاکنون به بیش از 18 کشور جهان سفر کرده و تجربیات ارزشمندی در زمینه فعالیت های بین المللی دارد که می تواند مورد استفاده مسئولین کشوری و منطقه قرار گیرد.

  يك هفته اي از اتمام درس هاي كارشناسي او نگذشته بود كه در سال 1368در دفتر روابط  بين الملل دانشگاه تهران به عنوان كارشناس روابط بين الملل مشغول به كار شد.  وي مدت 17سال در اين دانشگاه در بخش هاي مختلف همچون دفتر روابط بين الملل، دفتر روابط عمومي، مركز تحقيقات كويري و بياباني و ديگر وزارت خانه ها و سازمان هاي ديگر همچون دفتر روابط بين الملل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران، اداره كل امور بين الملل وزارت كار و امور اجتماعي به کار اشتغال داشت و در حال حاضر به عنوان كارشناس خبره مسئول نظارت بر کاریابی های خارجی وزارت كار و امور اجتماعي مشغول به كار است.

از وي تاكنون بيش از 100 مقاله و گزارش در نشريات كشور در حوزه هاي مختلف ايران شناسي، هنر، اشتغال در خارج از كشور، مهاجرت نيروي كار و ... و بيش از 12 كتاب در حوزه زبان هاي خارجي، زبان فارسي، اشتغال  و ... به چاپ رسيده است. برخي از مقاله هاي وي در نشريه نامه پارسي، ماهنامه عكس، ماهنامه جهانگردان، هفته نامه بازار كار، ماهنامه كار و جامعه، ماهنامه 20 ساله ها و ...منتشر شده است. او همچنین مترجم حضوری هیات های مختلف خارجی و مترجم همزمان همایش ها و کنفنرانس های زیادی در داخل و خارج از کشور بوده است.

يكي از كتاب هاي وي  به نام "فارسي آموختگان، مشخصات و چكيده پايان نامه فارسي آموختگان خارجي در ايران" در بيش از 40 كشور جهان توزيع شده است. فهرست کتاب های ترجمه و تالیف شده او به قرار زیر است:

1-كتاب فارسي آموختگان، مشخصات و چكيده پايان‌نامة فارسي آموختگان و فارسي آموزان خارجي دورة دكتري زبان و ادبيات فارسي (1377-1334)

2-ترجمه و تأليف كتاب اردو به فارسي

3-ترجمه و تدوين كتاب بلغاري براي فارسي زبان‌ها

4-ترجمه و تدوين كتاب عربي براي فارسي زبان‌ها

5-مجموعه آثار اولين نمايشگاه دوسالانه هنرهاي تجسمي دانشجويان مسلمان

6-ترجمه زيرنويس عكس هاي كتاب نفت در طول زمان

7-ويرايش كتاب غلبه بر بيكاري

8-ويرايش كتاب كليات حقوق كار

9-ويرايش كتاب نظام تشويق و تنبيه در واحدهاي صنعتي-توليدي و خدماتي

10-ويرايش كتاب آيين دادرسي در مراجع حل اختلاف كار در ايران

11-ويرايش كتاب جامعه، كار و رفاه در اروپا

12-ويرايش كتاب مجموعه قوانين و مقررات كار و تامين اجتماعي

13-ترجمه انگليسي كتاب قم نگاهي ديگر

14-ترجمه انگليسي كتاب خلاصه مقالات اولين كنفرانس بين‌المللي روابط عمومي در ايران 

15-ترجمه و تدوين كتاب اصطلاح نامه كار، اشتغال و آموزش (ILO Thesaurus)  (دو جلد)، 1600 صفحه، براساس كتاب منتشره توسط ILO به چهار زبان انگليسي، فرانسه، آلماني، اسپانيايي 

16-تاليف و ترجمه كتاب الكترونيكي راهنماي اشتغال، كار و تحصيل در آلمان

17-تاليف و ترجمه كتاب الكترونيكي راهنماي اشتغال، كار و تحصيل در استراليا

18- ترجمه کتاب دایره المعارف عکاسان شهید، جانباز و ایثارگر-1386

  وي از سال 1377عضو انجمن صنفي روزنامه نگاران و نيز از سال 1381 تاكنون عضو فدراسيون بين المللي روزنامه نگاران (IFJ)  مي باشد.

 همچنین این اندیشمند فریدونکناری در مراسم  افتتاحیه و اختتامیه جشنواره چهاردهم مطبوعات که اخیراً برگزار گردید به عنوان مترجم همزمان حضور داشته که اخبار آن قبلا در همین وبلاگ از نظر شما همشهریان عزیز گذشت.

او دارای وب سایت شخصی به نشانی www.shakerintranslation.com  بوده و مدیریت دو وب لاگ به نام های فریدونکناری های مهاجر به نشانی www.freidounkenariha.persianblog.ir و مهاجرت نیروی کار به خارج از کشور به نشانی www.shazadi.persianblog.ir را بر عهده دارد.

 لازم به ذکر است از شعبان آزادی کناری؛عکاس حرفه ای وباسابقه  فریدونکناری که  در دوران دفاع مقدس در کنار دوستان شهیدش همچون علی اثنی عشری،حسین جان آزادی کناری،اسماعیل نجاتبخش و... حضور فعال داشته ،عکس های بی نظیری از رزمندگان وصحنه های ویژه دفاع مقدس موجوداست.

 در پایان برای ایشان آرزوی سلامتی نموده وموفقیت های بیش از پیش ایشان را از درگاه ذات اقدس اله خواستاریم.

  علاقمندان برای آشنایی بیشتر با ایشان می توانند به سایت ایشان که نشانی اش در بالا ذکر شده مراجعه نمایند.

به نقل از وب لاگ: روزنامه نگاری فریدونکناری

/ 2 نظر / 3 بازدید
حميد جمرک

سلام مهدی جان منتظر ديدن مطالب بيشتر از شما هستيم

حسين زاده فر (کوثری)

سلام آقا مهدی ما هم مانند شما از داشتن چنين شخصیت ارزشمندی افتخار می کنیم فريدونکنار را انديشمند بسيار است اگر بگذارند... !