جوانان فریدونکناری و خطر کراک

افزایش بیکاران در هر جامعه ای علاوه بر اثرات اقتصادی، معضلات و آسیب های بیشماراجتماعی را نیز به دنبال خواهد داشت. نتیجه مطالعات در این زمینه نشان می دهد بیکاری، به نوعی فسادآور است و به طور حتم بخش مهمی از آسیب های اجتماعی در کشور را می توان ناشی از عدم اشتغال تلقی کرد. هر چند اولین تاثیر بیکاری بر وضعیت اقتصادی افراد است، اما بررسی ها نشان می دهد این امر در اغلب موارد عاملی شده تا این افراد به دلیل عدم تامین معیشت خود و خانواده به اعمال خلاف روی آورند.

 

dar.jpg

متاسفانه از گوشه و کنار خبر می رسد که جوانان عزیز و دوست داشتنی شهرمان فریدونکنار نیز بدلیل بیکاری فزاینده به سمت انحرافات اجتماعی و رفتاری سوق یافته اند. یکی از این انحرافات که بدلیل عدم آگاهی جوانان از خطرات آن است مصرف مادۀ مخدر کراک است.

کراک ماده ی مخدر جدیدی است که بنا به مشخصاتی که دارد بهمراتب بدتر از ایدز بدتر از سرطان و غیر قابل مقایسه با حتی هرویین شروع به نسل کشیبین جوانان ایران کرده است اگر جوانان و خانواده ها عمق این فاجعه را سریعا درنیابند نسل جوان در معرض تهدیدی جدی قرار دارد .خطری که در کمتر از 2 سال جوانانکشورمان را مثل برگ خزان به زمین خواهد انداخت .
1- کراک هرویینی است که تاحد امکان اشباع شده یعنی یک گرم کراک از 10 تا 100 گرم هرویین ساخته شده ولی قیمتآن هم قیمت هرویین و در بعض مواقع به مراتب ارزان تر از هرویین است. اعتیاد آن نسبتبه هرویین بسیار شدید تر و فوری تر و ترک آن بسیار مشکل تر است .
2- کراکماده ی مخدر جدید است یعنی در واقع با نام جدید معرفی شده نوجوانان نمی دانند که بدتر از هرویین است بنابر این وحشتی که از هروئین دارند و باعث می شود که به طرفشنروند از کراک ندارند اکثرا خیال میکنند که کراک چیزی در حد قرص های روان گردان واکستازی است . به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این شروع و علت فاجعه است .
3- مصرف حتی یک بار کراک اعتیاد آور است و این تفاوت اساسی کراک با قرصهای اکستازی است که اگر چه در بلند مدت کشنده هستند اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند . تبلیغات زیادی که شبانه روزی علیه قرص های اکستازی شده باعث شده که خطر کراک درسایه و پنهان باقی بماند
4-کراک بر خلاف هروئین تریاک و حشیش و ... بدون بوست و مصرف آن بسیار ساده و بدون نیاز به وسایل حجیم و صرف وقت است حتی یک نوجوانمی تواند در حمام یا در توالت کراک استعمال کند در ظرف کمتر از 1 الی 2 دقیقهچنانچه حتی بلافاصله شخص دیگری وارد حمام یا دستشویی بشود متوجه نخواهد شد .حتی درشرایطی که همه در خواب هستند امکان مصرف آن زیر پتو یا ملافه با یک فندک کوچک و دوعدد سنجاق وجود دارد .
5- کراک بسیار کوچک است از نخود کوچکتر به اندازه ییک عدس حتی یک دانه ماش را به نوک سنجاق میچسبانند و همین اندازه می تواند بارها بایک سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد .بنابراین جاسازی آن بسیار ساده وخانواده ها به سادگی نمی توانند آن را کشف کنند . حتی چیزی شبیه دقیقا یک تکه کچ ازدیوار کنده شده و به اندازه یک ماش توجه هیچ کس را جلب نمیکند .
6- با وجود اینکه مواد اولیه کراک در ایران هرویین است بسیار ارزانتر از هرویین در اختیار نوجوانان قرار میگیرد .
7- معتاد به تریاک می تواندسال ها زنده بماند و در کنار مصرف زندگی عادی خود را نیز داشته باشد حتی کار کند وخانوده اش را سرپرستی کند .حتی معتاد هروئین می تواند10 تا 20 سال زنده بماند و اگروادار به تزریق نشود شاید حتی بیشتر .اما معتادی که 3ماه بعد از مصرف کراک تا 30 کیلو از وزن بدنش کم می شود آیا بیش از 2 سال زنده می ماند ؟
معتاد بهکراک در پایان اولین سال اعتیادش حداقل کبد و طحالش را قطعا از دست خواهد داد.معتادبه کراک هرگز نمی تواند بیش از یک ماه زندگی عادی داشته باشد پس از یک ماه یا نشئهو در حال چرت زدن و یا خماری در حال درد کشیدن است . آیا مرگی دردناکتر ومظلومانه تر از این هم هست مرگی که در سایه بی اطلاعی مردم و جامعه اتفاق می افتد.

 متاسفانه کراک در شهر فریدونکنار نیز به سرعت در حال پیشروی و قربانی گرفتن است به گونه ای که آمار مبتلایان و مصرف کنندگان این مادۀ کشنده و به طبع آن مرگ و میر ناشی از مصرف آن به طرز بسیار نگران کننده ای در حال افزایش است.

امید است تا مسئولین شهری با ارائه راهکارهایی ضمن گسترش و توسعۀ طرحهای اشتغال زایی، زمینه جلوگیری از افزایش آسیب های اجتماعی را فراهم نمایند. 

/ 6 نظر / 3 بازدید
سيد عليرضا شمس نيا

سلام وبلاگ خوبی دارید من نیز یا مطلب ایدز در ایران در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیامتان هستم .

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

حسین زکریائی

راست قامتان وبلاگ برتر ششمين جشنواره ره آورد سرزمين نور

حميد جمرک

اين مقوله دغدغه همه مردم منطقه می باشد بايد چاره ای انديشيد.

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

خبازی

در اين مورد بيشتر صحبت کنيد