مردم فریدونکنار مهاجرت درنای سیبری را خوش‌یمن می‌دانند

رئیس محیط زیست شهرستان‌های فریدونکنار و بابلسر گفت: مردم فریدونکنار مهاجرت درنای سیبری را برای خود و منطقه خوش‌یمن می‌دانند.

محمد رحمتی امروز دوشنبه در گفتگو با فارس درباره مهاجرت درنای سیبری به تالاب بین‌المللی شهرستان فریدونکنار اظهار داشت: مناطق پناهگاه حیات وحش فریدونکنار زیستگاه درنا پس از مهاجرت در ایران است.
وی افزود: پرنده مهاجر به همراه پرنده پرورشی که از سیبری به ایران می‌آورند، پس از گذراندن زمستان (هر دو قطعه) به زیستگاه اصلی خود باز می‌گردند.
رحمتی ابراز امیدواری کرد؛ در سال‌های آتی نیز شاهد مهاجرت این پرندگان زیبا باشیم، چرا که مردم فریدونکنار مهاجرت درنای سیبری را به این منطقه خوش‌یمن می‌دانند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست فریدونکنار و بابلسر از به کارگیری همیاران محیط زیست در شهرهای فریدونکنار و بابلسر در آینده ای نزدیک خبر داد و خاطر‌نشان کرد: مجموعه محیط زیست منطقه در ایام تعطیلات نوروز به ‌صورت کشیک کار می‌کرد به طوریکه گشت و کنترل منطقه، سرکشی از کارخانه‌های فعال، هشدار به شهرداری‌ها برای جمع‌آوری زباله‌ها و نخاله‌ها از سطح شهر، بازدید از بیمارستان‌ها، سواحل و کشتارگاه‌ها، سرکشی از منطقه جنگلی شهرستان فریدونکنار به ‌نام اوجاکله را می‌توان از مهم‌ترین عملکردهای ما در ایام تعطیلات دانست‌.
رحمتی احداث مرکز پرنده‌شناسی فریدونکنار‌، احداث ساختمان مرکز تحقیقات زیست محیطی بابلسر، کشف و ضبط سلاح‌های غیر‌مجاز در مناطق شکار ممنوع، تهیه شناسنامه آب‌بندان‌های دو شهرستان، دریافت جرائم زیست محیطی از واحدهای آلاینده، پایش واحدهای صنعتی، خدماتی و مراکز دفع زباله و برگزاری مراسم خانه تکانی در منطقه را از دستاوردهای اداره محیط زیست فریدونکنار و بابلسر در سال 87 خواند.
وی درباره جرائم زیست محیطی تصریح کرد: به شکوایه‌های مردمی درباره مسائل زیست محیطی رسیدگی شد و به 32 واحد آلاینده اخطاریه صادر و چهار واحد نیز تعطیل شدند.
رحمتی ادامه داد: تاکنون 700 پروانه و 600 دفترچه شکار برای صیادان منطقه صادر شده است و تاکنون سه قطعه پلیکان، دو قطعه عقاب تالابی، یک قطعه دلیجه، یک قطعه جغد و یک قطعه هم زنگوله بال که توسط صیادان و افراد مناطق به اداره محیط زیست تحویل داده شده بودند را به دامان طبیعت باز گرداندیم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فریدونکنار و بابلسر درباره مشکلات این اداره به ‌ویژه در سال گذشته گفت: با توجه به اینکه مردم فریدونکنار در نیمه نخست سال به کشاورزی و در نیمه دوم سال نیز به صید پرندگان و آبزیان برای امرار معاش خود می‌پردازند، باید با برنامه‌ریزی مدون نسبت به بکارگیری افراد بیکار این مناطق با ایجاد مراکز خود اشتغالی یا کارخانجات اقدام نمود. 
وی اضافه کرد: در بخش ساماندهی صید سنتی، اداره حفاظت محیط زیست با احداث مرکز پرنده‌شناسی و معرفی اماکن گردشگری با یک برنامه‌ریزی از قبل تعیین شده سعی می‌کند گردشگران بیشتری را در منطقه هدایت کند تا مردم به‌ ویژه شکارچیان منطقه نیز با راهنمایی و قراردادن امکانات با اخذ اجاره و با فروش بلیت نسبت به امرار معاش خود اقدام کنند.
رحمتی در پایان از برگزاری همایش آموزشی زیست محیطی برای شکارچیان، شوراها و دهیارهای شهرستان‌های فریدونکنار و بابلسر در منطقه خبر داد.

/ 0 نظر / 4 بازدید