مردم بابلسر و تصمیم گیری واقع گرایانه

 fingers.jpg

شهر بابلسر از دیر باز به عنوان شهری دانشگاهی و فرهنگی در سطح استان مازندران به شمار می رفته است. این پیشینه فرهنگی با مردمی برخوردار از فرهنگی غنی، از این شهر به عنوان الگویی از توسعه پایدار با وجهه توریستی در سطح کشور ساخته است.

با این اوصاف همواره از مردم شهر بابلسر انتظار می رود با شناختی توام با تحقیق و مطالعه به دنبال انتخاب گزینه ای اصلح باشند و از انتخاب سنتی و به دور از فرایند تفکر و تعقل پرهیز کنند. چرا که غیر از این از مردم فهیم شهر بابلسر انتظار نمی رود.

در این شرایط و با توجه به فرصت باقیمانده تا هشتمین دوره انتخابات مجلس هشتم و با علم به حضور کاندیداهای حاضر در منطقه، پیش بینی ها از اقبال مردم این شهر به سمت چهره ای دانشگاهی است که بتواند با بینشی دانشگاهی ضمن درک شرایط منطقه، با ایجاد تعاملی دوسویه با مردم در جهت رفع مشکلات آنان و کمک به پیشرفت همه جانبه منطقه کوشا باشد.

هر چند در این بین هستند عده ای که بدلیل نداشتن جایگاهی در میان مردم شرایط را برای ابراز وجود خود مهیا می دانند و درصدد ضربه زدن به اعتبار و جایگاه والای مردم این شهر توریستی هستند که حساب آنان  همواره از حساب مردم بافرهنگ بابلسر جدا بوده و هست و خواهد بود.

حال این فرصت مهیا است تا مردم بابلسر در آزمونی ستودنی و با نگاهی به دور از هر گونه احساس و تبعیض، انتخابی در خور را برگزیده و با این انتخاب نشان دهند که تحلیل های موجود از منطقه و مردم این شهر صحیح و درست است چرا که اعتقاد بر این است که طلب همت از این مردم دانا داریم.      

/ 9 نظر / 4 بازدید

رای ما به مقداد است و بس آقا

اعوذبالله من الشيطان الرجيم بسم الله الرحمن الرحيم درود و سلام به پيشگاه آقا امام زمان (عج)، مقام معظم رهبري، ملت شريف و شهيد پرور ايران، و عرض سلام و ادب خدمت شما نمايندگان محترم. ولادت با سعادت حضرت فاطمه سلام الله عليها بر همه شما عاشقان اهل بيت عصمت و طهارت مبارك باد. هم چنين روز بيمه را به همه فعالان صنعت بيمه كشور تبريك مي گويم. در اولين نطق پيش از دستور بر خود فرض مي دانم تا از حضور با شكوه ملت شريف در انتخابات رياست جمهوري و انتخابات مياندوره اي مجلس شوراي اسلامي تشكر و قدرداني نمايم. به جناب آقاي دكتر احمدي نژاد رئيس محترم جمهور تبريك عرض نموده، توفيق روزافزون ايشان و دولت محترمشان را از درگاه حضرت حق مسئلت مي نمايم. از مردم شهيد پرور و فرهنگ پرور حوزه انتخابيه به خاطر اعتماد مجددشان به اينجانب در انتخابات مياندوره اي مجلس شوراي اسلامي تشكر و قدرداني مي نمايم و اميدوارم با توكل به خداوند خدمتگذاراني راستين براي ملت عزيز ايران باشيم. در ادامه اولين بخش از نطق خود را به طرح مسائل و مشكلات استان و منطقه اختصاص مي دهم. بزرگترين مشكل و معضل استان مازندران و شهرستان بابلسر مسئله اشتغال و نرخ بالاي بيكا

اشتغال و نرخ بالاي بيكاري است. به دنبال وضع قانون عدم توسعه صنعتي و قطب كشاورزي شدن استانهاي شمالي بويژه مازندران نه تنها قطب كشاورزي در مازندران ايجاد نشد كه بدليل عدم توسعه صنعتي فرصتهاي شغلي قابل توجهي در استان و بويژه در شهرستان بابلسر و فريدونكنار ايجاد نشده است. كشاورزان ما داراي مشكلات فراواني مي باشند كه از جمله مي توان به ثابت ماندن درآمد در طول ساليان گذشته، افزايش سرسام آور هزينه هاي توليد، عدم پرداخت بموقع بهاي محصولات كشاورزي توسط دولت بويژه در مورد دانه هاي روغني و برنج پر محصول، عدم مهار مناسب آبهاي سطحي كه در زمستان باعث آبگرفتگي مزارع و منازل مي گردد و در تابستان كشاورزان با كمبود آب براي آبياري مواجهند. در اينجا از مسئولان محترم مزارت نيرو مي خواهم با اختصاص منابع مالي لازم براي سدهاي البرز و هراز به روند اجرائي اين سدها در جهت مهار آبهاي سطحي سرعت ببخشند. براي رفع بيكاري در استان و شهرستان نياز به توسعه صنعتي از يكطرف و حفظ منابع اندك موجود از طرف ديگر مي باشد. مهمتر از سرمايه گذاري و ايجاد اشتغال جديد، حفظ سرمايه گذاري هاي گذشته و جلوگيري از تعطيل شدن كارخانجات موجود است. لذا از وزراي محت

لذا از وزراي محترم كار و امور اجتماعي و صنايع و معادن مي خواهم با رسيدگي فوري به مشكلات كارگران زحمتكش كارخانه فرش البرز بابلسر زمينه فعاليت مجدد اين كارخانه را فراهم نمايند. شهرستان ما را شهرستان دانشگاهي و گردشگري مي نامند. دانشگاه مازندران كه در اين شهرستان مستقر است و در ساليان نه چندان دور در برخي از زمينه ها قطب آموزشي و پژوهشي كشور بوده است در حال حاضر در پرداخت حقوق و مزايا و حفظ اعضاي هيئت علمي و كاركنان خود ناتوان است. لذا نياز به توجه ويژه مسئولان محترم وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دارد. در بخش گردشگري نيز اين شهرستان فاقد هرگونه امكانات گردشگري استاندارد مي باشد و تنها هتل اين شهرستان در شهر بابلسر بصورت مخروبه اي بلاتكليف مانده است. وضعيت بهداشت و درمان اين شهرستان نيز عليرغم تلاش و پيگيريهاي قابل تغدير مسئولان محترم استان و شهرستان، هم از نظر نيروي انساني متخصص و هم از نظر تجهيزات در وضعيت مناسبي قرار ندارد و عنايت ويژه مسئولان وزارت بهداشت و درمان را مي طلبد.

از نظر آب آشاميدني سالم در بسياري از شهرها و روستاهاي شهرستان مشكل اساسي وجود دارد. رفع فرسودگي شبكه توزيع آب بويژه در شهرهاي بابلسر، بهنمير و كله بست نياز به مساعدت وزير محترم نيرو و تامين اعتبارات لازم دارد. تكميل طرحهاي عمراني، ورزشي، فرهنگي و آموزشي در منطقه توجه خاص مسئولان مربوطه را مي طلبد. صيادان شهرستان داراي مشكلات فراواني مي باشند كه در اين ميان صيادان كيلكا در وضعيت بسيار نامناسبي قرار دارند. كه از وزير محترم جهاد كشاورزي مي خواهم هر چه سريعتر به مشكلات اين عزيزان رسيدگي فرمايند. تبديل بخش فريدونكنار به شهرستان از آرزوهاي ديرينه مردم اين منطقه مي باشد كه عليرغم داشتن همه شرايط لازم اين موضوع تاكنون تحقق نيافته است. از وزير محترم كشور مي خواهم در اين زمينه دستورات لازم را صادر فرمايند. دومين بخش از نطق به سند چشم انداز بيست ساله كشور و نقش مجلس در تحقق آن اختصاص دارد. بر اساس اين سند در افق 20 ساله: " ايران كشوري است توسعه يافته با جايگاه اول اقتصادي علمي و فناوري در سطح منطقه با هويت اسلامي و انقلابي و الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بين المللي".

اگر چه آرمانهاي اين سند دست يافتني است اما قطعاً نياز به تلاش و فعاليت همه جانبه، فراگير و مستمر همه قوا دارد. براي اجرائي شدن اين سند بايد همه زمينه هاي اقتصادي،‌صنعتي،‌ فرهنگي و اجتماعي سندهاي اجرائي چشم انداز تهيه و تدوين گردد. مجلس نيز بايد با صرف وقت و هزينه مناسب و با وضع قوانين پويا و كارآمد نقش خود را ايفا نمايد. با توجه به حجم بالاي فعاليتهاي روزمره در مجلس، براي اينكه مجلس بتواند حضوري قدرتمند و موثر در دستيابي به اهداف چشم انداز داشته باشد بايد اولاً در وقت مجلس صرفه جويي گردد و ثانياً تركيب كميسيونهاي تخصصي مجلس بهينه گردد. مهمتر از صرفه جويي در كاغذ و قلم و آب و برق كه گاهاً نمايندگان عزيز تذكر مي فرمايند و البته مهم هم هستند، صرفه جويي در وقت است. با بررسي كه اينجانب در مورد برخي از مشروح مذاكرات در طول چند ماه گذشته انجام دادم بايد عرض كنم كه براي مثال هر چند بر اساس آئين نامه مخالفان و موافقان طرحها و لوايح هر كدام ده دقيقه وقت دارند اما در اغلب موارد مي توانستند در طول دو الي سه دقيقه مطلب خود را آنطور كه نمايندگان توجيه گردند بيان نمايند. بايد توجه داشت كه اين توضيحات براي نمايندگان محترم اس

بايد توجه داشت كه اين توضيحات براي نمايندگان محترم است كه در جريان اين طرحها و لوايح قرار دارند نه براي توجيه شنوندگان عزيز وگرامي راديو. اگر بتوانيم در وقت صرفه جويي نمائيم قطعاً‌ فرصت براي پرداختن به اموري مهم همچون قانون گذاري در زمينه دستيابي به اهداف چشم انداز بيست ساله را خواهيم داشت. موضوع دوم تركيب كميسيونهاي تخصصي مجلس مي باشد. ملت شريف ايران و شما نمايندگان عزيز ديديد و شنيديد كه در جريان راي اعتماد به وزراي پيشنهادي آقاي دكتر احمدي نژاد تقريباً‌ همه موافقان و مخالفان بر مرتبط بودن تحصيلات و تخصص و تجربه تاكيد فراوان داشتند كه البته اينها مهم هم هستند. بعضي از دوستان آماري مبني بر اينكه بطور مثال در دولت فعلي 14 نفر با تحصيلات مرتبط هستند و در دولت هاي قبلي 8 نفر يا كمتر ارائه فرمودند. حال سئوال اين است كه آيا اين مرتبط بودن تحصيلات و تخصص و تجربه فقط براي دولت خوب است يا براي مجلس و كميسيونهاي مجلس هم مهم است. آيا بررسي شده است كه در كيسيونهاي تخصصي ما چند نفر با تحصيلات و تخصص مرتبط حضور دارند و چند نفر با داشتن همه شرايط لازم در كميسيونهاي مرتبط حضور ندارند. آيا اين تركيب فعلي كميسيونها بهينه است

با توجه به اينكه كميسيونهاي تخصصي بايد هر كدام در حوزه هاي مرتبط با وظايف خود سند چشم انداز اجرائي تهيه يا حداقل در جهت كمك به تهيه آن طرحهاي مناسبي ارائه نمايند. لازم است از حداكثر توان تخصصي مجلس در هر كميسيون استفاده شود. طبعاً‌ با قرار گيري هر يك از نمايندگان تنها بر اساس معيارهايي همچون تحصيلات، تخصص و تجربه در كميسيونهاي تخصصي اين مهم محقق خواهد گرديد. در اينجا لازم است از دكتر حداد عادل رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي بخاطر تشكيل شورايعالي فناوري اطلاعات تشكر و قدرداني نمايم كه مي تواند گامي مهم در مورد فراهم نمودن زمينه هاي مختلف فناوري اطلاعات از جمله دولت الكترونيك، بانكداري الكترونيك،‌ آموزش الكترونيك، تجارت الكترونيك و خريد الكترونيك و ... باشد. كه خود بخش مهمي از اهداف چشم انداز را پوشش مي دهد.

و كلام آخر اينكه:اينجانب بهمراه نمايندگان محترم استان،‌ائمه محترم جمعه و مردم شريف استان مازندران از تاخير بيش از حد در انتصاب استاندار گله منديم. مازندران از حدود 4 ماه پيش استاندار ندارد و همه امور و برنامه هاي اساسي استان معطل مانده است و هيچگونه قدرت تصميم گيري در استان وجود ندارد. لذا اميدواريم رئيس محترم جمهور و وزير محترم كشور با انتخاب استانداري بومي و آشنا به مسائل و مشكلات و ظرفيتهاي استان و توانمند و كارآمد موجبات رضايتمندي مردم عزيز و شهيد پرور استان را فراهم نمايد. والسلام دكتر حجت اله روحي نماينده مردم بابلسر و فريدونكنار این هم اولین نطق دکتر روحی در مجلس خوشکله