سومین جشنواره حمایت از درنای سفید در فریدونکنار برگزار شد

سومین جشنواره فرهنگی هنری امید با عنوان «تک درنای سفید سیبری» به همت انجمن حمایت از پرندگان مهاجر فریدونکنار و دانشگاه سبز آمل در مدرسه شهیدان رضایی روستای بنه‌کنار در شهرستان فریدونکنار برگزار شد.

 

به گزارش فارس، سومین جشنواره فرهنگی هنری امید با عنوان «تک درنای سفید سیبری» با حضور مستر هری سفیر فنلاند در جمهوری اسلامی، خانم النا ووسلوو مشهور به النا توکلی دوستدار طبیعت از کشور فنلاند، پروفسور شارع‌پور استاد دانشگاه و اسماعیل‌زاده رئیس آموزش و پرورش فریدونکنار در مدرسه شهیدان رضایی روستای بنه‌کنار شهرستان فریدونکنار برگزار شد.

مدیر اداره آموزش و پرورش فریدونکنار در این جشنواره با اشاره به لزوم حفاظت از محیط زیست منحصر به فرد فریدونکنار از همکاری همه نهادها و ادارات و مردم در این مسیر سپاسگزاری کرد.

سید عظیم اسماعیل‌زاده با اشاره به ورود تک درنای سفید سیبری به تالاب بین‌المللی فریدونکنار که در کنوانسیون جهانی رامسر به ثبت رسیده است، گفت: با برنامه‌های آموزشی ویژه و همکاری سازمان مردم نهاد حمایت از پرندگان مهاجر فریدونکنار برای دانش‌آموزان فعالیت‌های فرهنگی خوبی طرح‌ریزی شده است.

سفیر کشور فنلاند در ایران نیز با اهدای جوایزی به برگزیدگان جشنواره اظهار کرد: طبیعت فریدونکنار گوشه‌ای از بهشت را نمایان کرده و وظیفه همگان است با دلسوزی و جدیت از این طبیعت و تالاب‌ها حمایت و محافظت کنند.

هری ادامه داد: خیلی خوشحالم که مردم و به‌ویژه نوجوانان مدرسه‌ای به پرندگان علاقمند هستند و ما نیز حاضریم برنامه‌های حمایتی برای حفاظت از گونه‌های کمیاب ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه نباید اجازه سودجویی برخی افراد سودجو و شکارچی پرندگان را داد، تصریح کرد: با فعالیت‌های فرهنگی می‌توان زمینه را برای درک بیشتر و اطلاعات عمیق‌تر مردم از گونه‌های موجود در تالاب‌های منطقه و لزوم محافظت از این پرندگان اشاعه داد.

خانم النا ووسلوو نیز در این برنامه خواستار حمایت همه جانبه درنای سفید سیبری آخرین گونه نایاب این پرندگان شد.

وی از دانش‌آموزان برای ترویج این فرهنگ کمک خواست و بیان کرد: باید فرهنگ حمایت از محیط زیست فراگیر شود.

ووسلوو افزود: در هیچ کشوری برنامه‌های اینگونه و حمایت‌های مردمی از پرندگان سیبری و مهاجر انجام نمی‌شود، در یک روستای کوچک که نزدیک یک آب‌بندان قرار دارد این همه اشتیاق نسبت به محیط زیست ستودنی است و مردم منطقه شوق وافری به محیط زیست خود دارند.

وی گفت: 2 ـ 3 سالی است که طرح احداث یک برج دیدبان محیط زیست در منطقه تالاب‌های فریدونکنار را دنبال می‌کنیم؛ در فنلاند از این گونه برج‌ها ایجاد کردیم اما در فریدونکنار به دلیل پیچیدگی و وسعت منطقه هنوز موفق به انتخاب منطقه ویژه برای احداث این برج نشده‌ایم.

به گزارش فارس، 110 اثر در بخش‌های نقاشی، قطعه ادبی، دست ساخته‌های دانش‌آموزی و تئاتر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که در پایان از نفرات برگزیده تجلیل و پنج قطعه پرنده نیز به دامان طبیعت بازگردانده شد.

/ 2 نظر / 29 بازدید
فرشگاه ساز فايل wada.ir

سلام وبلاگ قشنگي داري ما هم يه سايت جديد راه اندازي کرديم که خيلي ميتونه به کارت بياد: بهترين فروشگاه ساز فايل wada.ir در اين سايت امکاني گذاشتيم که فايل هاي هر کاربر علاوه برفروش تو فروشگاه خودش تو تمام فروشگاههاي کاربران ديگه هم براي فروش نشان داده ميشه. مثلا اگه 2000 فروشگاه تو سيستم ثبت شده باشه فايل شما در تمام 2000 فروشگاه براي فروش گذاشته ميشه . همچنين تو اين سيستم علاوه بر اين که از فروش فايل هاي خودت کسب درآمد ميکني از فروش فايل هاي ساير کاربرا هم (به ميزان 35 درصد مبلغ فايل) درامد کسب ميکني.يعني حتي ميتوني بدون داشتن فايل و فقط با ثبت يک فروشگاه رايگان و تبليغ فروشگاهت تو وبلاگت به کسب درامد بپردازي. ثبت نام رايگان و سادست حتما امتحان کن مطمئنم به کارت مياد مسعود خاکي- مدير سايت wada.ir wada.ir بهترين فرشگاه ساز فايل wada.ir

احسان

سلام دوست عزیز وبلاگ خیلی جالبی دارید. من مطالبتون رو خواندم عالی بود. ممنون میشم به وبلاگ منم سربزنی و تبادل لینک کنیم.