خزرنومه

جوانان فریدونکناری و خطر کراک

افزایش بیکاران در هر جامعه ای علاوه بر اثرات اقتصادی، معضلات و آسیب های بیشماراجتماعی را نیز به دنبال خواهد داشت. نتیجه مطالعات در این زمینه نشان می دهد بیکاری، به نوعی فسادآور است و به طور حتم بخش مهمی از آسیب های اجتماعی در کشور را می توان ناشی از عدم اشتغال تلقی کرد. هر چند اولین تاثیر بیکاری بر وضعیت اقتصادی افراد است، اما بررسی ها نشان می دهد این امر در اغلب موارد عاملی شده تا این افراد به دلیل عدم تامین معیشت خود و خانواده به اعمال خلاف روی آورند.

 

متاسفانه از گوشه و کنار خبر می رسد که جوانان عزیز و دوست داشتنی شهرمان فریدونکنار نیز بدلیل بیکاری فزاینده به سمت انحرافات اجتماعی و رفتاری سوق یافته اند. یکی از این انحرافات که بدلیل عدم آگاهی جوانان از خطرات آن است مصرف مادۀ مخدر کراک است.

کراک ماده ی مخدر جدیدی است که بنا به مشخصاتی که دارد به مراتب بدتر از ایدز بدتر از سرطان و غیر قابل مقایسه با حتی هرویین شروع به نسل کشی بین جوانان ایران کرده است اگر جوانان و خانواده ها عمق این فاجعه را سریعا در نیابند نسل جوان در معرض تهدیدی جدی قرار دارد .خطری که در کمتر از 2 سال جوانان کشورمان را مثل برگ خزان به زمین خواهد انداخت .
1- کراک هرویینی است که تا حد امکان اشباع شده یعنی یک گرم کراک از 10 تا 100 گرم هرویین ساخته شده ولی قیمت آن هم قیمت هرویین و در بعض مواقع به مراتب ارزان تر از هرویین است. اعتیاد آن نسبت به هرویین بسیار شدید تر و فوری تر و ترک آن بسیار مشکل تر است
.
2- کراک ماده ی مخدر جدید است یعنی در واقع با نام جدید معرفی شده نوجوانان نمی دانند که بد تر از هرویین است بنابر این وحشتی که از هروئین دارند و باعث می شود که به طرفش نروند از کراک ندارند اکثرا خیال میکنند که کراک چیزی در حد قرص های روان گردان و اکستازی است . به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این شروع و علت فاجعه است .
3- مصرف حتی یک بار کراک اعتیاد آور است و این تفاوت اساسی کراک با قرص های اکستازی است که اگر چه در بلند مدت کشنده هستند اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند . تبلیغات زیادی که شبانه روزی علیه قرص های اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند
4-کراک بر خلاف هروئین تریاک و حشیش و ... بدون بوست و مصرف آن بسیار ساده و بدون نیاز به وسایل حجیم و صرف وقت است حتی یک نوجوان می تواند در حمام یا در توالت کراک استعمال کند در ظرف کمتر از 1 الی 2 دقیقه چنانچه حتی بلافاصله شخص دیگری وارد حمام یا دستشویی بشود متوجه نخواهد شد .حتی در شرایطی که همه در خواب هستند امکان مصرف آن زیر پتو یا ملافه با یک فندک کوچک و دو عدد سنجاق وجود دارد .
5- کراک بسیار کوچک است از نخود کوچکتر به اندازه ی یک عدس حتی یک دانه ماش را به نوک سنجاق میچسبانند و همین اندازه می تواند بارها با یک سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد .بنابراین جاسازی آن بسیار ساده و خانواده ها به سادگی نمی توانند آن را کشف کنند . حتی چیزی شبیه دقیقا یک تکه کچ از دیوار کنده شده و به اندازه یک ماش توجه هیچ کس را جلب نمیکند .
6- با وجود اینکه مواد اولیه کراک در ایران هرویین است بسیار ارزان تر از هرویین در اختیار نوجوانان قرار میگیرد .
7- معتاد به تریاک می تواند سال ها زنده بماند و در کنار مصرف زندگی عادی خود را نیز داشته باشد حتی کار کند و خانوده اش را سرپرستی کند .حتی معتاد هروئین می تواند10 تا 20 سال زنده بماند و اگر وادار به تزریق نشود شاید حتی بیشتر .اما معتادی که 3ماه بعد از مصرف کراک تا 30 کیلو از وزن بدنش کم می شود آیا بیش از 2 سال زنده می ماند ؟
معتاد به کراک در پایان اولین سال اعتیادش حداقل کبد و طحالش را قطعا از دست خواهد داد.معتاد به کراک هرگز نمی تواند بیش از یک ماه زندگی عادی داشته باشد پس از یک ماه یا نشئه و در حال چرت زدن و یا خماری در حال درد کشیدن است . آیا مرگی دردناکتر و مظلومانه تر از این هم هست مرگی که در سایه بی اطلاعی مردم و جامعه اتفاق می افتد.

 متاسفانه کراک در شهر فریدونکنار نیز به سرعت در حال پیشروی و قربانی گرفتن است به گونه ای که آمار مبتلایان و مصرف کنندگان این مادۀ کشنده و به طبع آن مرگ و میر ناشی از مصرف آن به طرز بسیار نگران کننده ای در حال افزایش است.

امید است تا مسئولین شهری با ارائه راهکارهایی ضمن گسترش و توسعۀ طرحهای اشتغال زایی، زمینه جلوگیری از افزایش آسیب های اجتماعی را فراهم نمایند. 


پيام هاي ديگران () | ۱٤ آذر ۱۳۸٦ - مهدی قجری کناری |لینک به نوشته