خزرنومه

برگزاری مراسم سالروز دوم خرداد

همایش سالگرد دوم خرداد، بعدازظهر دیروز با حضور سید محمد خاتمی رییس بنیاد باران و حامیان مهندس میرحسین موسوی در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی و با حضور بیش از ١٧ هزار نفر برگزار شد.

همایش دوم خرداد در ورزشگاه آزادی

* مراسم در ساعت 16 و بیست دقیقه با سرود جمهوری اسلامی و قرائت قرآن کریم آغاز شد. در حالی که حاضران از ساعت‌ها قبل در ورزشگاه آزادی جمع شده و سرودهای مختلف از جمله «یار دبستانی» و «ای ایران» را به صورت جمعی می‌خواندند.

* سید محمد خاتمی، زهرا رهنورد، فائزه هاشمی و همسر شهید رجایی نیز از جمله شخصیت‌های سیاسی دوم خردادی حاضر در این مراسم بودند.

حضور خاتمی در همایش دوم خرداد

* حاضران در سالن در حالی که پلاکاردهایی حاوی شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «زندانی عقیده نمی‌خواهیم»، «آقای احمدی‌نژاد بای بای» و «بهمن 57، خرداد 76» در دست داشتند، از ساعتی قبل از شروع مراسم در حمایت از خاتمی و دوم خرداد شعار سر می دادند. همچنین جمعی از دانشجویان ملاردی نیز پارچه نوشته‌ای را حمل می‌کردند که روی آن نوشته بود: «کل دنیا یک کلام، ملاردی‌ها یک کلام، موسوی‌است والسلام»

* بر روی جلیقه‌ای که بر تن اعضای ستاد میرحسین موسوی و جوانان حامی وی بود، مهندس موسوی به عنوان روشنفکری دیندار و مدیری کارآمد با امضای سید محمدخاتمی معرفی شده بود. 

* مجری این برنامه جواد یحیوی بود، که در طول برنامه سخنانی را بیان می داشت. وی از جمله گفت: مردم ایران هوشیارتر از آن هستند که از یک سوراخ دوبار گزیده شوند.
وی همچنین گفت: آقای موسوی در صورت پیروزی تلاش دارند تا اگر نفت را بر سر سفره مردم نمی‌برند، لااقل نان را از آن نبرنند.

* یحیوی به عنوان اولین سخنران از امین‌زاده رییس ستاد اصلاح طلبان حامی میرحسین دعوت کرد تا برای مدت کوتاهی برای حاضران صحبت کند.
امین‌زاده نیز با بیان اینکه 12 سال قبل همه امکانات کشور در اختیار رقیب خاتمی که وی آن را کاندیدای حکومت معرفی کرد، بود، گفت: امروز نیز همه امکانات از جمله رسانه ملی در اختیار رقیب میرحسین قرار دارد. با این حرف امین زاده حضار شعار دادند:«20:30 حیا کن، اصلاحات رو رها کن»
امین‌زاده همچنین افزود: امروز بیشترین استفاده از ثروت ملی در راستای اهداف انتخاباتی می‌شود که دوباره حضار شعار دادند: «نصر من‌الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب» همچنین «دولت سیب‌زمینی نمی‌خوایم، نمی‌خوایم»

* خانواده شهیدان باکری، جهان آرا، زین الدین، همت و شهید رجایی نیز در سالن حضور داشتند و پدر شهیدان جهان آرا نیز چند جمله‌ای در این مراسم سخنرانی کرد.

* قبل از دعوت از پدر شهیدان جهان آرا به تریبون سخنرانی، سرود «ممد نبودی ببینی» با همراهی حاضران در سالن پخش شد.

همایش دوم خرداد در ورزشگاه آزادی

* کیومرث پوراحمد کارگردان حامی میرحسین در این مراسم گفت: ما در چهار سال پیش اشتباه کردیم و اشتباه بزرگمان نیز این بود که با انتخابات قهر کردیم.

پوراحمد خاطر نشان کرد: امروز آشتی کردن با انتخابات از نان شب برای ما واجب‌تر است چراکه باید فقر و فحشا و دزدی و دروغ‌گویی از بین برود.

* کامپوزیا پرتوی (کارگردان) از دیگر سخنرانان این مراسم بود که به عنوان یکی از هنرمندان حامی مرحسین گفت: در طول 4 سال با هر سفر رییس جمهور و با هر سخنرانی او در تریبون‌های مختلف من احساس حقارت کردم.
وی ادامه داد: وقتی جواب روستاییان ما با تراول‌های 50 و 100 هزار تومانی داده می‌شود، باز من احساس حقارت می‌کنم.
پرتوی گفت: دولت در طول این چهارسال همه مسایل را با دروغ پنهان کرده و افزود: در طول این 4 سال یک آدم کوچولو من را کوچولو کرد و ما امروز منتظر 22 خرداد هستیم.
سخنان پرتوی با اهانت‌های مکرر حاضران در سالن نسبت به احمدی‌نژاد و دولت نهم همراه بود.

* حمید فرخ‌نژاد بازیگر حامی میرحسین نیز در این مراسم با بیان اینکه باید حواسمان جمع باشد تا اشتباه 4 سال قبل را تکرار نکنیم، اظهار داشت: داستان ما مانند آن خاله سوسکه است که به کتک خوردن و تحقیر شدن عادت کردیم و امروز کسی را می‌خواهیم که دروغ نگوید و ما را کتک نزند.

* محمد نعیمی‌پور عضو شورای مرکزی مشارکت نیز در این مراسم گفت: در دوران اصلاحات برخی افراد کوچک در خارج از دولت به صورت دولت اصلاحات پنجه می انداختند و ناجوانمردانه و غیر قانونی روزنامه‌ها را به صورت فله‌ای توقیف می‌کردند و امروز که بعد از 5 سال روزنامه یاس نو رفع توقیف شد، اینبار دولت بود که نتوانست حتی یک شماره این روزنامه را تحمل کند و توسط وزارت ارشاد مجددا تعطیل شد.
با این سخنان نعیمی پور، حضار در سالن شعار دادند: «ننگ ما ننگ ما وزیر فرهنگ ما»

* بهاره رهنما از بازیگران حامی میرحسین نیز طی سخنان کوتاهی اظهار داشت: باید برای اولین بار کاری کنیم تا یک رییس جمهور دوبار رای نیاورد. وی نتیجه این بازی را برای دوم خردادی‌ها، «برد» دانست.

* لیلی رشیدی نیز با اعلام حمایت از میرحسین موسوی گفت: من به ایشان رای می‌دهم چون خاتمی از او حمایت می کند.
وی افزود: ما نمی‌خواهیم کودکان ما هر شب با یاد جنگ و سلاح هسته‌ای بخوابند و ما خواهان صلح هستیم.

* پگاه آهنگرانی از دیگر هنرمندان حامی میرحسین بود که پیشنهاد داد: روز 23 خرداد، باید جشن پیروزی اصلاح طلبان را در ورزشگاه 100 هزار نفری بگیریم.
وی با بیان اینکه من 4 سال است که به نمایشگاه کتاب نمی‌روم، افزود: باید اتفاقی بیفتد تا دوستان ما بتوانند پروانه نمایش بگیرند که حضار «شعار مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

* قبل از آغاز سخنان این بازیگران زن سینما، آنها پرچم ایرانی را به امضای خاتمی و رهنورد رساندند و بهاره رهنما این امضا را در صورت رای نیاوردن موسوی، نشانه زنده بودن اصلاحات عنوان کرد.

 * زهرا رهنورد، همسر شهید رجایی، کیومرث پوراحمد، فائزه هاشمی، سید محمد خاتمی و حمید خندان(خواننده) نیز از دیگر سخنرانان حاضر در این مراسم بودند که وقتی از همسر شهید رجایی دعوت شد تا برای سخنرانی پشت تریبون برود، حضار شعار دادند: «احمدی‌نژاد حیا کن، رجایی رو رها کن»
مجری برنامه در حالی که دختر هاشمی رفسنجانی را با عنوان یکی از چهره‌های «ایجادکننده فرصت‌های بزرگ اجتماعی برای بانوان» خطاب کرد، از او خواست تا برای حاضران در سالن سخنرانی کند.


پيام هاي ديگران () | ۳ خرداد ۱۳۸۸ - مهدی قجری کناری |لینک به نوشته